Top 12 Indii północnych

Top 12 Indii północnych


Chcieliśmy wybrać 10 największych atrakcji północnych Indii, ale to zadanie przyprawiło nas o ból głowy. Nieco pomogło rozszerzenie listy o kolejne dwa miejsca. Niemniej jednak, zdajemy sobię sprawę, że jest to wybór wciąż wciąż mocno dyskusyjny. Chodziło o wskazanie miejsc, które wyróżnia coś specjalnego – ponadprzeciętna architektura, niezwykłe położenie, kulturalne dziedzictwo. Należy potraktować tę listę jako pewną wskazówkę, a nie jako prawdę objawioną. Na liście nie ma wielu pięknych miejsc, z którymi łączą nas emocjonalne więzi, nie ma tu również klejnotów przyrody, dlatego wkrótce postaramy się zamieścić inne listy, uwzględniające, być może jeszcze bardziej subiektywne, walory.

1. Agra, Tadź Mahal – ikona miłości, najbardziej rozpoznawalna na świecie indyjska budowla. Zachwyca swym majestatem i doskonałą symetrią. Oglądany z dachu o zachodzie słońca pozostawia niezapomniane wrażenie.

2. Amritsar – pośrodku świętego stawu stoi Złota Świątynia, epicentrum sikhijskej duchowości. Wielki, biały kompleks, strzeżony przez ubranych na niebiesko ‘strażników wiary’, wypełnia religijna muzyka i masy pogodnych pielgrzymów.

3. Bodhgaja – dziesiątki świątyń i klasztorów, reprezentujących cały świat buddyjski, otaczają miejsce, w którym Budda, przed 2500 laty, osiągnął oświecenie. Świątynny kompleks emanuje spokojem i wyczuwalną duchową atmosferą.

4. Delhi – dla wielu jest to miasto, z którego chcą jak najszybciej uciekać, jednak nie da się zaprzeczyć, że skrywa ono w swym przerośniętym cielsku skarby wielkiej urody. Wymieńmy chociażby Kutb Minar, Grobowiec Humajuna czy Wielki Meczet a przecież to zaledwie część wielkiego bagactwa Delhi.

5. Dźajsalmer – hipnotyzujący swą urodą radżasthański fort położony w samym sercu pustyni Thar skrywa w swych murach misternie rzeźbione świątynie oraz bogato zdobione pałace, to zarazem najlepsze w Indiach miejsce na wypad na pustynię na safari na wielbłądach.

6. Dharamsala – stolica rządu tybetańskiego na wygnaniu i miejsce rezydowania Dalajlamy a przy tym klimatyczne miasteczko na przedgórzu Himalajów. Idealne miejsce na jogę, poznawanie tybetańskiego buddyzmu czy naukę języka.

7. Khadźuraho – przepiękne świątynie, znane szeroko z erotycznych scen, wyrastają dość nieoczekiwanie pośrodku indyjskiej prowincji. Kawałek zaginionego świata, który szczęśliwie przetrwał dziejową zawieruchę

8. Kalkuta – perfekcja kolonialnej architektury kontra miejski chaos i bieda, to miasto które nikogo nie pozostawia obojętnym, jedno z najbardziej postępowych miast indyjskich, kulturalna stolica kraju

9. Konarak – niepowtarzalna świątynia z XIII na terenie stanu Orisa, zbudowana została na wzór rydwanu. Do dzisiaj przetrwała tylko część, ale i tak widok kunsztownych zdobień i skala przedsięwzięcia robi piorunujące wrażenie.

10. Leh – dawna stolica królestwa Ladakhu, położna w cieniu najwyższych gór świata Himalajów, ostoja tradycji buddyzmu tybetańskiego oraz doskonała baza wypadowa na trekkingi w Ladakhu i Zanskarze

11. Śrinagar – prawdziwy indyjski klejnot, urzekająca idyllicznym pięknem letnia stolica Dżammu i Kaszmiru; trzeba koniecznie zobaczyć, ale tylko pod warunkiem, że pozwala na to sytuacja polityczna

12. Waranasi – od prawie 3 tysięcy lat Waranasi pozostaje religijną stolicą Indii. Rozłożone nad świętym Gangesem miasto zachowało swój rytm życia i atmosferę, którą tworzą stare mury, wąskie uliczki, konserwatywni mieszkańcy i pielgrzymi z całych Indii.